Uthyrning av Östberga kulturhus
Man kan boka kulturhuset för olika typ av event, såsom möten, kalas eller andra typ av event och tillställningar.
Samtliga bokningsförfrågningar av våra lokaler sker endast via e-post och inte på telefon, det är för att all kommunikation ska vara tydlig och att varje förfrågan prioriteras i rättvis turordning.
En bokningsförfrågan via e-post bör innehålla:
Datum och tid: önskad tid och dag för uthyrningstillfället.
Kontaktuppgifter: namn, e-post och telefonnummer samt uppvisande av giltig ID-handling.
Syfte: lämpat ändamål och syfte för uthyrning, exempelvis födelsedagskalas.
Antal personer: hur många människor som kommer att vistas i huset.
Övriga önskemål: specifika behov, exempelvis lån av högtalare.
Svar och bekräftelse: svar på din förfrågan är ofta inom 24–48 timmar, därefter bekräftas bokningen på mail i konversationen efter att alla parter är överens om termer och regler.
Kostnaden för uthyrning är 250 kr/h för privatperson och 125 kr/h för förening, och en bokning måste vara minst 2 timmar. Vi bjuder på 30 min innan och efter för att kunna förbereda och göra i ordning samt för städning. Max antalet av människor som får vistas i huset är 80 personer.
Regler för uthyrning:
- Ingen form av tillagning (steka och fritera), endast uppvärmning genom ugn och mikrovågsugn.
- Ingen användning av husets bestick och porslin, man får ta med sig eget i form av engångsartiklar.
- All typ alkoholförtäring, brukande av narkotika och tobaksrökning är förbjuder i lokaler.
- All typ av andrahandsuthyrning är totalförbjudet.
- Personen som gjort bokningsförfrågan ska vara den som skriver på avtalet och därmed ansvarig för uthyrningen.
Vid kontraktsskrivning är det viktigt att hyresgästen tar del av alla kulturhusets ordningsföreskrifter och säkerhetsinformation.
Innan uthyrning ska man komma samma vecka (överenskommen dag och tid) för att hämta upp bricka/nycklar, skriva kontrakt och betala. Våra betalningsmetoder är Swish eller kontanter. Vid uthyrning av förening (exempelvis brf) går det bra att betala via faktura.
Efter uthyrningstillfället ansvarar uthyraren att allt är städat och bortplockat, ställa upp stolar och samla skräp i soppåse. Städmaterial (sopkvast, disktrasa och dylikt) finns tillgängligt i huset. Om hyresgästen inte respekterar bestämmelserna i detta hyresavtal har hyresvärden rätt att i fortsättningen vägra uthyrning till hyresgästen.
Alla bokningsförfrågningar sker via e-post, ostbergakulturhus@stockholm.se.